DİYABET VE CORONA

SAĞLIK ♦ 26-03-2020

Merhabalar..
 Malum günümüzde herkesin aklında , fikrinde ,dilinde tek bir konu var; Corona virüs hastalığı  (COVID-19 ) … T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan genelgede belirtildiği üzere kronik rahatsızlığı bulunan bireyler dezavantaj grubunda bulunuyorlar. Bu bireylerin ve yakınlarının  normalin kat kat fazlası dikkat etmesi gerekmektedir. Yazılanlarda gördüğünüz üzere bu virüsün asıl hedef kitlesi aslında orta yaş üstü bireylerdir. Ancak diyabet gibi farklı bir kriter ortaya girdiğinde yaş sınırlaması olmayacaktır. Tüm yaş grupları dezavantaj grubunda yer alacaktır. Diyabetli bireylerin gerek kalmadıkça dışarı çıkmaması , sosyal ortamda bulunmaması , seyahat etmemeleri , misafir kabul etme ve misafirliğe gitme gibi dışarı teması artıracak ziyaretlerde bulunmamaları gereklidir. Anti bakteriyellere fazlaca güvenip sosyal ortamdan izole olmamanız doğru değildir çünkü anti bakteriyellerin etki mekanizması bakteriler üzerinedir ve bizim savaşmaya çalıştığımız şey bakteri değil virüstür.   Aynı zamanda evinde diyabetli bireylerle yaşayan insanlar da bunlara dikkat etmelidir çünkü aksi takdirde bireyin kişisel önlem almasının hiçbir anlamı kalmayacaktır.
  Devletimizin bu konularda aldığı tedbirler çok güzel. 
 -Kronik hastalığı bulunan bireyler raporlarını yöneticilerine götürdüğü takdirde bu süreçte idari izinli sayılacaklardır. Hatta bildiğim kadarıyla heyet raporuna gerek yok daha önceki hastane kayıtlarınıza ait bir evrak da yeterli sayılıyormuş ve e-nabızdan alınabiliyormuş. (Özel sektör için de bu durum yöneticilerinin insiyatifindedir.)
      - Aynı zamanda raporlu ilaçlar eczanelerden reçete olmadan alınabilmektedir. Şu an doktora gitmeden ilaç alabilmek için ;
                  1- İlaç hastanın elinde bitmiş olacak
                  2-Raporlu ilaç olacak
                  3-Raporu bitmemiş olacak ya da 1 marttan sonra bitmiş olacak.( 1 mart ve sonrasında biten raporlar 30 hazirana kadar uzatıldı.)
                 4-Reçete yazılırken her seferinde kan değeri gerektirmeyen ilaçlar olacak ( insülinler bu gruba dahil değil.)
      -Bir diğer konu da FreeStyle Libre kullanıcıları için Libre Link uygulaması kan şekeri değerlerini doktorlarınızla eşleşerek  paylaşma olanağı sunuyor.
 Bu tedbirlerin hepsi bizler için avantaj. Diyabet en ufak bir gribal fonksiyonda  bile iniş çıkışlar yaşayan bir hastalık yani bağışıklık sistemi oldukça düşük bir hastalık. Ancak dışarıdaki insanlara oranla zorunlu da olsa daha  fazla sağlıklı beslendiğimiz için belki de mutlu olmamız gereken bir hastalık. Ama süreçte özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek adına bu zorunluluk dışında birkaç kat daha sağlıklı , düzenli ve orantılı beslenmeliyiz. Şeker düzeyimizi stabil tutmak adına önlemler almalıyız. Sarımsak ,soğan, lahana, brokoli, karnabahar, greyfurt,limon ,portakal,ceviz , badem,nar,yoğurt,kefir,k.biber,yumurta,patlıcan,bezelye vb. bağışıklık artırıcı sağlıklı gıdaların tüketimini artırmalıyız. Asitli ve alkollü içecek , şurup içeren gıdalar , katkı maddesi içeren hazır gıdalar ve basit şeker içeren gıdalardan da uzak durmalıyız. Özellikle dışarıdan sağlıklı bulsak da yemek yemeye ara vermeliyiz. Tahta , bambu servis tabaklarında sunum yapılan şeyleri evde dahi kullanmamalıyız. 
Mümkün oldukça karttan temassız ödeme özelliğini kullanmalıyız , para ile ilişkimizi en aza düşürmeliyiz. Özellikle telefon , bilgisayar  gibi elimizin sürekli altında olan eşyaları sık sık temizlemeliyiz. 
Bunlarla beraber kontrol altına alamadığımız basit gripler , kan şekerinde yükselip düşüşler yaşarsak bunu kendi çabalarımızla hastaneye başvurmadan halletmeye çalışalım. Kaş yaparken göz çıkarmamak adına hastaneleri çok acil bir durum olmadıkça kullanmayalım. 
Bütün bu tedbirleri aldıktan sonra zaten korkacak hiçbir şeyimiz kalmayacaktır .Geriye  stres seviyemizi en alt seviyede tutup , dualarla bu dönemin herkes için en hayırlı şekilde geçmesini beklemek kalıyor..

 Ayşete Aleyna BABUR / SAĞLIK

Yazara Yorum Yap