Korona Virüsü Ve Alınması Gereken Önlemler

SAĞLIK ♦ 21-03-2020

Virüs taç şeklinde olduğu  için korona olarak adlandırılmaktadır. Korona virüsü, Pendemik (yaygın) bir virüs olup, her yerde adapte olabilmektedir. Korona virüsü aslında bir soğuk algınlığı virüsüdür ve kış aylarında %30 oraninda soğuk algınlığına sebebiyet vermektedir, normalde korona virüsü öldürücü etki yaratmaz Ancak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 virüsüü, hayvan temelli olup, yarasadan yapılan çorbayla insanlara bulaştığı düşünülen virüs, insana tutunabilir bir hale gelimiştir ve Zoonotic (hayvan vücudundan çıkıp insan DNA’sı ile karışan) virüsler öldürücü etki yaratmaktadır yani mutasyona uğramış yeni virüs ortaya çıkınca bu virüs, öldürücü etki yaratabilir hale gelmiştir. Korona her insanı hasta etmez çünkü her virüsün tutunduğu protein farklıdır, herkesin vücudunda aynı protein yoktur, şuanda virüsün tutunduğu protein AC2 (tansiyon düzenleyen) proteindir. Bu protein sarı, çekik gözlü ve kısa boylularda daha fazla görülmektedir, beyazlarda ise orta ve siyahilarda çok az oranda bulunmaktadır, bu virüsün özelliği ise ilk olarak solunum yoluyla direkt iç organa (akciğere) nüfuz eder ve enfeksiyon bir hafta içinde geçmeyip aşağılara ilerler ardından ciddi bir zatürre yapar, akciğer yetmezliğine neden olur ve akciğeri fonksiyon dışı bırakır. Kana oksijen  akışını engelleyince, ölüme kadar sebebiyet vermektedir ve akciğerin yanında kalp olduğu için direkt kalbe hücum etmektedir o yüzden bazı insanlar direk yere düşer ve hızlı hızlı nefes almaya çalışır yani boğulma hissi yaşar. 

Virüs belirtisinde ilk olarak bir soğuk algınlığı görülmektedir, virüsün kuluçka suresi 14 gündür ama dünya sağlık örgütünün dediğine göre bu süre 24 günü de bulabilmektedir, bu günler zarfında hiçbir şey yokmuş gibi herhangi bir belirti göstermez, normal soğuk algınlığı zannedilir. Virüs bir damlacık içinde bulunmaktadır ve damlacığın boyutu 5 mikro metredir eğer kullanılan maskenin gözenekleri 5 mikro metrenin üzerinde ise herhangi bir etki edemez, maskeyi alırken gözeneklere dikkat edilmelidir normal maskeler pek işe yaramaz çünkü yanlardan hava geçirebilir. Açık havada virüsü almanız mümkün değil çünkü açık havada virüsler asılı halde kalıyorlar, ama kapalı ve havasız bir ortamda uzun süre kalırsanız o zaman virüsü kapma ihtimaliniz yüksektir. Virüsün bulaştığı kişilerde , yüksek ateş, kuru öksürük, ardından 1 hafta sonra nefes darlığı görülür ve nefes almasını imkânsız hale getirir. Hastalığın insandan insana bulaştığı kanıtlanmıştır, bu virüsten korunmak için temizlik ve hijyen çok önemli, henüz etkin bir tedavisi olmayıp, hâlihazırda sadece destekleyici tedaviler yapılmaktadır ve bu virüsten korunmak için alınması gereken önlemleri şöyle sıralayabiliriz; 

• Yanınızda maske bulundurmalısınız, yandan hava geçirmemeli (N95) ve her 8 saatte bir değişmeli nem kapmamalı çünkü virüsler neme bayılırlar.

• Ellerinizi 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkayın.

• Kimseyle el sıkışmayın.

• Genel hijyen kurallarına uyun. (kıyafet temizliği...)

• Kalabalık yerlerden uzak durun.

• Yaban hayvanlarına dokunmamaya çalışın, dokunursanız da eldiven kullanın.

• Havasız ve toplu ortamlardan uzak durun.

• Vücut direncini artırmak için vitamin C vitamini tüketin. (Turunçgillerde bolca bulunuyor)

• Her 20dk da bir temiz hava alın.

• Bol bol su için.

• Güneşlenin.

• Kirli ellerle ağıza, buruna ve gözlere dokunmayın.

• Hayvan ürünleri (et, yumurta gibi) iyice pişirin.

• Kişisel temastan kaçının ve kişisel malzemeleri ortak kullanmayın.

• Kapı kolları gibi sık dokunulan yüzeyleri düzenli olarak temizleyin ve dezenfekte edin.

• Eğer bu beni iyileştirir diye inanarak yaparsan her şey iyi gelir (su bile içsen) çünkü vücut interferon salgılar. İnterferon vücut hücrelerinin çoğunda salgılanan, bakterilere, parazitlere, virüslere ve urlara karşı etki gösteren bir proteindir.

• NACL (tuz)’nin klor kısmı çok önemlidir hijyen için kullanılır ve iyotta mikropu kırar, 100mL suya 3 gr tuz ( 1 litre su + 10 çay kaşığı tuz) mikrop öldürücü özelliği olduğu için,bu karışımla elleri yıkayınca ellerdeki mikroplar ölür, gargara ile buruna çekince kloru içeri alır ve virüs öldürücü başka bir maddeye dönüştürür ( mekanik temizlik).

Virüse yakalanmış olan kişiler derhal çevresindeki kişilerden uzaklaşmalı ardından sağlık kuruluşunu aramalı onların gelmesini beklemelidir eğer kendisi giderse virüsü̈ çevreye yayabilir, Sağlık kuruluşunun verdiği talimatlara göre hareket etmelidir ve tedavi olan çoğu kişide hastalık hafif seyirli olduğundan hastalar ilaç tedavisine gerek duymadan iyileşebilirler. Ancak bazı belirtileri azaltmak ve hastayı rahatlatmak için hastaya ağrı kesici, ateş düşürücüler, öksürük ilaçlarıyla bol sıvı desteği ve istirahat önerilmektedir, durumu ağır olanların ise hastanede yatarak tedavi edilmesi gerekiyor.

Bütün salgınlar durur, bu doğanın kanunu, Ebola %90 öldürücü özelliğiyle durdurulduysa ki bu virüsün öldürücü özelliği %2-3 (100 kişi hastaysa sadece 2-3 kişi ölümcül bir hastalık geçirebilir) bu da durdurulur.

Aldığı can sayısının yanında Dünya ekonomisini de büyük oranda etkilemekte, umarım aşısı ortaya çıkar ve herhangi bir yan etki yaratmaz.Bedrul ELSEVAR / SAĞLIK

Yazara Yorum Yap

Zübeyir

26-03-2020

Eline ağzına sağlık

Sadri

26-03-2020

MaşaAllah çok güzel yazmışsın, ellerin dert görmesin, yazdığın yazıdan çok faydalandık.