Kadın Erkek Zihniyeti

GENEL ♦ 23-02-2020

Bu yazının ilk kısmı bir kadın, ikinci kısmı bir erkek tarafından yazılmıştır..

Birinci Kısım

Bir kadın olarak ilk önce kendimden bahsetmek istiyorum . Hayatım boyunca hep duygusal bir yapıya sahiptim . Bir şey söylendiğinde hep üzerime alındım . Bir sorun olduğunda hep kafama taktım , stres yaptım yeri geldi kilo aldım , yeri geldi kilo verdim ama ne olduysa hep kendime oldu . Bu yüzden kızlar her zaman olaylara duygusal yönden yaklaşmayın ; ölçün , biçin fakat sonunda doğru yolu bulun.

Geçen günlerde arkadaşımla konuşuyorum : “ Ya diyorum acaba erkekler bizim gibimi.” Aslında cevabını biliyorum . Hayır değil , ve neden değil biliyor musunuz . Kadınlar beynin sağ yarıküresini daha çok kullanırken , erkekler daha çok sol yarıküresini kullanıyorlar . İki yarı küre arasındaki bağlantıda , kadın ve erkek beyninde farklı çalışıyor . Yani iki cins , farklı pencerelerden bakıyor dünyaya .

Bir kere kadınlar dişil özellik taşırlar , şefkatlidirler , bağlıdırlar . E bu yönden bakarsak erkekler tabi ki erildirler , liderdirler, gücü severler . Şimdi bunları ele alırsak ; hangi olaylarda iki cinsinde farklı bakış açılarına göz atalım mı ?

Yanınızdaki partnerinizden içinde rengarenk yiyecek bulundurduğunuz dolaptan reçel isteyin . Emin olun biraz sonra sizden yardım isteyen erkekler olacaktır . Çünkü o renk karmaşasında reçeli göremezler . Bizler ayrıntıyı severiz arar ve buluruz . Peki kitap okurken müzik dinleyen bir erkek gördünüz mü? Muhtemelen hayır , ama ben birçok kadın gördüm . Unutmayın erkekler iki işi aynı anda yapamazlar.

Diyelim ki partnerinizle bir işe koyuldunuz , herhangi bir iş hiç fark etmez . Siz kadın olarak iş arasında bile romantizm beklerken aslında partneriniz işine odaklanmış sonucu için uğraşıyordur . Aynı zamanda erkekler iş için ne kadar sabırlı varlıklar , fakat biz kadınlar her şey anında olsun emeklerimizin karşılığını hemen alalım isteriz .

Üzüldüğümüz zaman yada partnerimizle tartıştığımız zaman içimizi açacak insan ararken , erkekler daha çok kafalarını dağıtmak isterler ve farklı bir ortama girince anın tadını çıkartırlar , bizde öyle mi bir sıkıntıya düştük mü düşün dur , yaptığın eylemlerden bile bir şey anlamazsın.

Kadınlar çok ayrıntıya da girerler. Bir olayı uzatır durular . Aslında erkekler için çok basit bir eylem , kadınlar için çok önemli olabilir çünkü sonucunu o eyleme bağlamıştır . En basitinden erkek akşam eve gelecek , kadın önceden kendini ayarlıyor , bu saatte şuraya park etse arabayı , yarım saate eve varsa , tamam 15 dakikaya çorbayı ocağa koyarım. Şimdi eşine soracak nereye park edeceksin arabayı diye , bu sefer eşi sinirlenecek .  E adam bilmiyor ki kadın neler düşünmüş . Çünkü gereksiz onun için . Ne gerek var bu kadar ayrıntıya girmeye . Şimdi erkek yapı olarak sert biraz sesini yükseltse , şimdi biz duygusal , narin varlıklarız üzülürüz . Bu sefer ne olacak anlaşmazlıklar , kavgalar , beni anlamıyorsunlar .

Aslında bakarsak iki tarafta kendi düşünce ve zihniyet farklılıklarından ötürü kendilerince çok haklılar. O zaman ne yapılmalı ; empati denen düşünce kavramı herkes tarafından uygulanıp hem hemcinslerimizle hem de karşı cinslerimizle güzel geçinilmeli.

Şimdi buraya kadar her şey güzel belkide bazı okurlarımız için yanlış fikirler mevcut.  Şunu belirtmek isterim ki bu yazdığım yazılar kendi birikimlerimin dönüştürülmüş halleri. Şimdi olayları bilimsel açıdan inceleyelim.

İkinci Kısım

​​​​​Kadınlık hormonu olarak da adlandırılan, erkeklerde de eser miktarda bulunan, kandaki östrojen hormonu düzeyi ile kadınların duygusallığı arasında yadsınamaz bir ilişki vardır. Bunun en belirgin örneği kadınlara özgü olan ovulasyon (yumurtlama) evresidir. Bu evrede kadın hassaslaşır ve genellikle aşırı duygusal olur. Bu olayda östrojen hormonunun rolü çok nettir. Regl döneminde östrojen seviyesindeki düşüş ile birlikte kandaki serotonin düzeyinde de düşüşler yaşanır. Serotoninin azalması sinir, yeme bozuklukları ve uykusuzluğa neden olabilir. Serotonin yükseldiğinde; moraliniz ve enerjiniz yükselir iştahınız ise azalır. Regl döneminde ise kadın doğal olarak mutsuzlaşır ve çareyi çikolata gibi zararlı ama tatmin eden gıdalarda arar. Burada dipnot olarak şunu da belirtmek gerekiyor; karbonhidratlı gıdalar serotonini belirli bir düzeye kadar yükseltse de uzun dönemde aldığınız fazla karbonhidratlar size kilo olarak geri dönebilir. Peki serotonini artırmak için yapılması gerekenler nelerdir bir de bunlara kısa maddeler halinde göz atalım;

 - Oksijen.

 - Süt, hindi eti gibi triptofan gıdalar.

 - Egzersiz.

 - Çikolata, portakal gibi amin içeren gıdalar.

 - Kadınlarda östrojen düzeyindeki artma.

Peki başından beri bizi ilgilendiren östrojen düzeyini doğal olarak nasıl artırabiliriz? Tabii ki doğanın bize sunduğu mucizevi besinlerle. Bu besinlere; kuş üzümü, kuru üzüm, keten tohumu, keten tohumu unu, susam, kuru baklagiller, tam tahıllı besinler, bezelye, kırmızı yonca otu, yulaf ve yulaf kepeği, sarımsak, kuşkonmaz, havuç, patates, pırasa, brokoli, armut, erik, kuru kayısı, şeftali, hurma, portakal, kurutulmuş erik, çilek, elma, lahana, ıspanak, tofu ve tüm soya besinlerini örnek verebiliriz.

Kadınlarda hal böyleyken erkeklere de kısaca bakıp yazımızı yavaş yavaş noktalayalım. Erkeklerde salgılanan testosteron hormonu kas, güç ve enerjiyi destekler. Testosteron erkeklik hormonu olarak bilinse de kadınlarda da az miktarda salgılanır. Bu hormonun neredeyse tüm fiziksel aktivitelerde fonksiyonu vardır. Bu hormonun azalması sonucu; huysuzluk, yorgunluk, kas kütlesinde kayıplar ve istenmeyen kilo alımlarına sebep olur. Son olarak bu hormonu doğal olarak artırmak için tüketilmesi gereken besinler; tereyağı, zeytinyağı, kırmızı et, kuruyemişler, balık çeşitleri, muz, brokoli, ıspanak, lahana ve karnabahardır.

Şüphesiz psikoloji ve bilim ne kadar ilerlerse ilerlesin kadın erkek ayrımı dünyadaki son kadın ve son erkek ölünceye kadar tartışma konusu olacaktır.Fatma ERTEK / GENEL

Yazara Yorum Yap

Alperen PAKDEMİR

25-02-2020

İkincisi çok beğendim çok başarolı bir yazı olmuş eksikler olsa da gayet güzel bir yazı.

sevim dilgün

25-02-2020

Yazınızı beğendim ancak neden ses yok?