Portekiz

GENEL ♦ 23-02-2020

Eski dünyanın bittiği yeni dünyanın başladığı yerden Portekizden herkese merhaba. Evet Amerika kıtası keşfedilmeden önce dünyanın sonu olarak bilenen Avrupa’nın en batısındaki bu ülke şimdilerde yeni dünyanın başlangıcı olarak kabul ediliyor.

Doğusunda İspanya batısında Atlas okyanusuyla komşu olan Portekiz yaklaşık 900 yıllık bir tarihe sahip olan eski bir ülke , tarihinde bir çok devletin varlık sürdürdüğü hatta bir zamanlar Müslümanlar tarafından yönetildiği biliniyor. Ülkede Portekizce anadil ama çoğunluk ispanyolcayada hakim yeni neslin hemen hemen hepsi İngilizce biliyor iletişim konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Başkent Lizbon 7 tepe üzerine kurulu olması ve tejo nehrinin boğazı andırmasıyla İstanbul’a benzetiliyor. Ama bence İstanbul eşi benzeri olmayan bir şehir.

Güzel, küçük harika doğa güzellikleri ve tarihi zenginlikleri olan Portekizde hava koşullarıda ılıman yazın sıcaklığın yüksek olması kışında günler süren durmak bilmeyen sağnak yağışlarından dolayı ilk bahar ve son baharda gezilesi bir yer.

Eğlenmek, farklı lezzetler tatmak, tarihi yerinde keşfetmek için İstanbul’dan 5 saat  süren uçak yolculuğu sonrasında 3 saatlik zaman farkıyla Portekizdesiniz.

İyi hoş geldik ama ne yiyeceğiz ne içeceğiz? yok mu  şöyle ünlü yemekleri? Var tabi okyanus kıyısında bir ülke olmasından dolayı balığada, diğer deniz ürünlerinede önem veriliyo. Buraya gelmişken omg-3 e doyuyorsunuz. Morina balığıyla yapılan farklı tarifleri yılın her anında tüketebilirsiniz. Porto  şehriyle özdeşleşmiş ve dünyaca ünlü üzümlerinden elde edilen porto şarabıda fazlasıyla önerilmekte. Balen bölgesi ise ünlü Nata tatlısıyla biliniyor, milföy hamuru ve kremayle yapılan bu tatlıyı portekizin hemen hemen her yerinde çok uygun fiyata tadabilirsiniz.Bizim damak zevkimize oldukça yakın bulduğum Natayı tarçınla tüketmenizi tavsiye ederim.

Portekize gelmişseniz ve .fado gecesine katılmadan dönmüşseniz boşuna gelmişsiniz demektir.Fado Portekizin ruhu; her konu hakkında olabilen hüzünlü melodilerle söylenen şarkı bizim Arabesk müzik tarzına benziyor. Daha çok denizcilerin,rıhtım işçilerinin ve diğer işçi sınıfından olanların müziği olan fado bu günlerde kültürel bir aktivite halini almıştır.

Portekizde hangi şehri gezerseniz gezin karşınıza sıkça  horoz figirü çıkacaktır. Rivayetlere göre Barcelos şehrinde bir ev sahibinin gümüşleri çalınır ,tüm ahali aramaya başlar suçluyu ve Galicia’dan gelen genç bir adam şüpheli bulunarak tutuklanır, Adam her ne kadar ben yapmadım diye  dirensede kimseyi  inandıramaz ve asılarak ölüme mahkum edilir. Son isteği sorulan mahkum kendisine cezayı veren hakimi görmek ister. Hakimin evine götürülen genç tekrardan suçsuz olduğunu anlatır ama nafile yine kimse inanmaz o sırada hakimin evinde bir ziyafet vardır ve masaya bir horoz getirilir adam horozu göstererek ‘eğer ben suçsuzsam bu horoz ben asılacakken canlanıp ötecek ‘ der. Ve öylede olur. Adam serbest bırakılır ve horozda Lizbonun hatta tüm portekizin simgesi olur.

Başta başkent Lizbon olmak üzere bütün Portekiz tarihi dolu dolu yaşayacağınız ve doğasıyla sizi büyüleyecek bir ülke. Son olarak Portekizce veda etmeliyim. Até ja.

 Hatice İNCESU / GENEL

Yazara Yorum Yap

Şerif Cemilyürek

24-02-2020

Gayet başarılı bir yazı ben de bir süre Portekizde bulunmuştum bende fado gecesine katılmanızı tavsiye ediyorum.