Obezite ve Sağlıklı Yaşam Alışkanlıkları

GENEL ♦ 23-02-2020

  Gelişen dünya ve teknoloji çağı ile insanlık arasında obezite gittikçe yaygınlaşıyor. Yeniliklere ayak uydurmak, hızla geçen zamana yetişmek ve değişen beslenme alışkanlıkları vücut ağırlığında artışa ve dolayısıyla obeziteye neden olan başlıca etmenler arasındadır. Karbonhidrat ağırlıklı öğünler, yaygınlaşan fast food tarzı beslenme sağlıklı beslenmenin en büyük düşmanıdır. 

  Hazır paketlenmiş besinler, bu koşuşturmacalı hayatta bizlerin en büyük kurtarıcısı olma yolunda adım adım ilerliyor. Bizler için kolaylık sağladığını düşündüğümüz bu paketlenmiş besinler aslında sağlığımızı bozmakta ve özellikle obezite, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve mide hastalıkları olmak üzere daha bir çok hastalığa neden olmaktadır.Bu besinler; karbonhidrat ve yağ içeriğinin yüksek olması, koruyucu ve katkı maddesi içermeleri ve glisemik indeksi yüksek besinler olması nedeniyle insan vücuduna zararlı etki gösteriyor. Aldığımız kilolar da bu işin cabası… Bizlerin açlığımızı bastırması için yediğimiz besinler aslında diğer öğüne daha kısa bir süre içerisinde ve daha fazla açıkmış olarak geçmemize neden oluyor. Gittikçe artan iştah ve hazır paketlenmiş besinler tüketme isteğimiz obezite için zemin hazırlıyor. Dünya Sağlık Örgütüne göre obezite, vücuttaki yağın sağlığı bozacak şekilde artmasına bağlı olarak gelişen, yaşam süresini ve kalitesini kısaltan kronik bir hastalıktır.

 “Obezite önlenebilir ve bu bizlerin elinde!”

 Öncelikle profesyonel destek sağlayarak yolunuza devam etmek sizin için daha yararlı ve motive edici olur. Daha sonra herkesin uygulayabileceği birkaç öneride bulunmak istiyorum:

• Sağlıklı beslenme düzenimizi kendi yaşantımıza adapte etmeliyiz.

• Öğünlerimizi aksatmamalı ve her gün belirli saat dilimlerinde tüketmeliyiz. Ana ve ara öğünler dışında atıştırmalıklardan uzak durmalıyız.

• Yemek yerken dikkatimizi dağıtacak başka aktivitelerle uğraşmamalıyız.

• Hızlı yemek yememeli, küçük parçalar halinde ve iyice çiğneyerek yemek yemeliyiz.

• Tüketeceğimiz besinlerin ve yemeklerin porsiyon miktarına dikkat etmeliyiz.

• Karbonhidrat alımını basit şekerlerden sağlamamalı, kompleks karbonhidrat alımını arttırılmalıyız.

• Toplam yağ alımı sınırlandırılmalı ve yağ içeriğinde doymamış yağ oranının fazla olması sağlanmalı.Doymamış yağdan kastımız daha çok sıvı bitkisel yağlar ve balık yağlarıdır.

• Enerji yoğunluğu düşük, posa yönünden zengin olan sebze ve meyve tüketimini arttırmalıyız. Meyveleri sağlığımızı rahatsız etmediği takdirde kabuklarıyla tüketmeliyiz.

• Ara öğünlerimizde belirli porsiyon ölçülerinde yağlı tohumlara yer vermeliyiz.

• Tuz ve şeker tüketimini azaltmalıyız. Gün içerisinde tüketeceğimiz su alımını arttırmalıyız.

• Uyguladığımız diyet programı ile birlikte yaşam boyu uygulayabileceğimiz egzersiz programı yapmaya özen göstermeliyiz. Egzersiz, metabolizmamızın hızında artış ve vücut yağının azalmasını sağlar. Günde minimum 20 dakika, haftada 3-5 defa orta düzey fiziksel aktivite yapmalıyız.

• Obezojenik çevre dediğimiz kişinin enerji almasını kolaylaştıran fakat enerji harcamasını kısıtlayan çevre etkilerinden mümkün olduğunca uzak durmalıyız.

  İlerleyen yaşantımız ve sağlığımız için obezite bilinci oluşturmalı, bugünlerimizde önlem almalıyız. Çok geç olmadan olumsuz alışkanlıklarımızı sağlıklı yaşam alışkınlıkları ile değiştirmeli ve yarınlarımıza yatırım yapmalıyız.Rumeysa AKPINAR / GENEL

Yazara Yorum Yap